Zvieratko, ktoré ide do narkózy musí mať 12 hodinovú hladovku. To znamená, že deň pred zákrokom sa normálne navečeria, hodinu potom sa mu vezme voda. Do rána nesmie ani jesť ani piť. Ak by sa zákrok vykonával až druhý deň poobede tak sa voda môže zobrať skoro ráno.
Odčervujeme vždy 2,4,6 alebo 3,5,7 týždeň po narodení. VŽDY odčervujeme matku aj bábätká, lebo sa malinké "infikujú" saním mliečka od mamičky.
Vždy odčervujeme všetkých členov naraz. Ak máme viacero mačiek, psov alebo mačky so psikmi na jednom dvore či v byte, vždy sa odčervujú spolu. Ak by sme niektorého člena neodčervili mohol by byť rezervoárom pre ostatných obyvateľov dvora(bytu).
Prvé očkovanie u šteniatok je v 6stom týždni života (samozrejme musia byť predtým riadne odčervené). Obsahuje infekčné ochorenia.
Prvé očkovanie mačiatok je v 8smom týždni života ( aj mačičky musia byť riadne odčervené). Obsahuje infekčné ochorenia.
Preočkovanie býva u väčšiny vakcín o 3 týždne.
Besnota - ako samostatná vakcína sa očkuje od 3 mesiacov do pol roka veku zvieratka, a preočkuje sa o 2 roky.
Očkovanie na BESNOTU je zo zákona povinné očkovanie u psikov, mačiek, fretiek.
Kompletná vakcína - kde sú infekčné choroby ako aj besnota sa revakcinuje každoročne.
Okrem bežných ochoréní existujú aj vakcíny na iné ochorenia napr.: lymská borelióza, babesióza, infekčný kašel (psincový), microsporum ( pleseň), leukémia mačiek, .....
Čipovanie v súčasnom znení zákona nie je povinný úkon. Napriek tomu ho vrelo odporúčam, nakoľko sa vďaka čipu našlo a vrátilo už veľa zvieratiek svojmu majiteľovi.
Takýto pas vydáva poverený veterinárny lekár na počkanie. Potrebuje k tomu očkovací prekuaz. Samozrejme musí byť zvieratko začipované alebo tetované.
—————